Sol Ayağım – Christy Brown

Sol Ayağım – Christy Brown

Yazar Christy Brown, 22 çocuklu bir ailede dünyaya gelmiş. Doğuştan beyin felci geçirmiş, uzun süre hareket bile edememiştir. Doktorlar onun çok yaşamayacağını söylese de annesi inancını kaybetmemiş ve oğlunun eğitimi için her şeyi yapmıştır. Bir süre sonra konuşmaya başlamış, bu kez doktorlar çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak daha rahat hareket etmesini sağlamışlardır.
Bu süreçten sonra inancın ve azmin sonucunu alan Brown sadece sol ayağını kullanarak hem resim yaptı hem yazdı. Bu kitap da yazarın kendi hayatını anlattığı romanıdır. Otobiyografi tarzında olan kitap, 1954 yılında yayınlandı. Christy Brown’un, engellerin hiçbir başarıya mani olmadığını gösteren muhteşem eseri, hepimize örnek olması adına mutlaka okunmalıdır.


Sol Ayağım Kitabının Özeti
Christy Brown ‘un sol ayağını kullanarak yazdığı ve kendi yaşam öyküsünü anlattığı kitabı aynı zamanda psikoloji kitabı türünde bir eserdir. En çok satanlar listesinde yer alan ve orada olmayı fazlasıyla hak eden kitabın çok sade ve duru bir dili var. Brown, doktorların ona zihinsel engelli teşhisi koyduğunu, hatta çok fazla ömrünün olmadığını ancak buna rağmen annesinin koşulsuz sevgisi ve sınırsız umuduyla şekillenen hayatını anlatıyor. Christy Brown, eliyle yapamadığı her şeyi ayağıyla yaptı, yaşayamadıklarını renklerle tablolarına yansıttı ve muhteşem bir başarı örneği olan hayatını yine sol ayağını kullanarak yazdı. İrlanda edebiyatının en iyileri arasında yer alan Brown ve kitaplarını okumanız, hayata karşı bakışınızı fazlasıyla değiştirebilecek güçtedir.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Haziran 9, 2020

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Haziran 9, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir