Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos tarafından 1968 yılında yazıldı. Yazarın en tanınan ve en çok okunan kitabı olan Şeker Portakalı, 16 dile çevrildi. Yazar, orijinal dili Portekizce olan kitapta, çocukluğunda yaşadığı olayların izlerinin olduğunu ifade ediyor. 2012 yılında beyaz perdeye uyarlanan Şeker Portakalı ardından gelen, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek ile bir seri haline getirildi.


Şeker Portakalı Kitabının Özeti
Daha önce boks antrenörlüğü, hamallık, garsonluk gibi görevlerde çalışmış birinin, sonradan yazarlığa soyunması ve böyle bir kitap yazması gerçekten mucize gibi. İnsanın istedikten sonra her şeyi başarabileceğinin de ispatı!
Romanın kahramanı yoksul bir çocuk olan Zeze’dir. Birbirine zıt birçok özelliğe aynı anda sahip olan Zeze; çok yaramaz, zeki, yaratıcı, çalışkan ve duygusal bir çocuktur. Öğretmeni mutlu olsun diye ona her gün çiçek götürür, öte yandan yaramazlıklarıyla mahalledeki insanlara dünyayı dar eder.
Günün birinde ailesi başka bir mahalleye taşınma kararı alır. Bu duruma çok üzülen Zeze yeni evinin bahçesindeki bir portakal ağacıyla dost olur. Zeze, gün boyunca yaptığı yaramazlıkları, yediği dayakları ve daha birçok şeyi bu ağaçla paylaşır. Zeze’nin duygusal yolculuğunu büyük-küçük herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.

Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Haziran 9, 2020

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Haziran 9, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir