Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Trajedi türünde bir roman olan Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck tarafından 1937 yılında yazıldı. Yazarın Gazap Üzümleri isimli kitabına daha önce en iyi dünya klasikleri kitapları listesinde yer vermiştik. Nobel ödüllü yazar Steinbeck bu romanında ise bir insanın birey olma, evrende kendini gösterme ve kabullendirme savaşını anlatır. Bu konuyu anlatırken ise hayaller, gerçekler, planlar, zenginlik, yoksulluk, güçlü ve güçsüz olma gibi birçok kavram hakkında bilgi veriyor. Fazlasıyla duygusal satırlar içeren kitabı okurken gözyaşlarınızı tutamayacak ve okuyup bitirdikten sonra da etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız.


Fareler ve İnsanlar Kitabının Özeti
Romanın kahramanları George ve Lennie adında iki dosttur. George Milton oldukça zeki, ufak tefek biridir. Lennie Small ise tam tersi, akli dengesi tam olarak yerinde olmayan, güçlü, iri yarı bir adamdır. Bu iki isim büyük bunalımın olduğu dönemde geçimlerini sağlamak için gerekli olan işi ararlar ve bunun için de çiftlik çiftlik dolaşırlar. Uzun arayış sonunda Kaliforniya’daki bir çiftlikte iş bulurlar. Planları; paralarını biriktirip bir parça toprak almak ve temelli orada yaşamaktır.


Bu hayallerini gerçekleştirmek için gerekli olan parayı yavaş yavaş biriktirmeye başlarlar. Ancak, Lennie’nin yumuşak şeyleri okşama takıntısı hayallerinin gerçekleşmesine engel olur. Lennie çiftlik sahibinin karısının saçlarını okşarken yanlışlıkla öldürür. Lennie’nin peşine çiftlik sahibi ve adamları düşer. George arkadaşının vahşice öldürülmesine katlanamayacağından, onu diğerlerinden önce bulur. Önce hayallerini ve çok sevdiği tavşanları anlatarak sakinleştirir, sonrasında ise başına dayadığı silahı ateşleyerek öldürür.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Haziran 9, 2020

Sefiller – Victor Hugo

Haziran 9, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir